Malzemeler

ÇÖREK HAMURU
1 su bardağı ılık süt
15 gr kuru maya
4 çorba kaşığı eritilmiş tereyağ
1/2 çay kaşığı tuz
1 su bardağı toz şeker
450-500 gr buğday unu
ÇÖREK İÇİ
2 çorba kaşığı toz tarçın
1/2 su bardağı toz şeker
1/2 su bardağı eritilmiş tereyağ
ÇÖREK ÜSTÜ
1 adet büyük yumurta sarısı

Tarifler

1-ÇÖREK HAMURU: Orta boy, çukur cam bir kaba sıcak su gezdirerek ısıtın ve suyu dökün. Kasenin içine, kuru mayayı ve 1 çay kaşığı toz şekeri koyun ve ılık süt ile çatalla eriyene kadar karıştırın. 5-10 dakika maya köpürene kadar bekleyin.
2-Mayanın içine, buğday ununun önce 3/1 birini koyun ve tahta kaşıkla karıştırın. Mikserde yapıyorsanız hamur karıştırma aparatını takın. Tuzu ve kalan toz şekeri ilave edin, buğday ununun diğer 3/1'ni koyun tekrar karıştırın. Arada hamurun kıvamına elinizle bakın. Hamur ıslak değil nemli elinize yapışmıyorsa çörek hamuru olmuş demektir. Çörek hamuru kasenin kenarlarından ayrılmaya başladığında da çörek hamurunun olduğunu anlıyabilirsiniz.
3-Un serptiğiniz mutfak tezgahına hamuru alın. Elinizle hamuru kenarlardan ortaya doğru yoğurun. Hamuru top haline getirin. Temiz bir kaseyi yağlayın, top haline getirdiğiniz hamuru kasenin içine koyun. Kasenin üzerini streçleyin. Temiz bir havluya sarın. Sıcak bir yerde, hamurun hacmi 2 katına çıkana kadar 60 dakika bekleyin.  Kullandığınız mayanın kalitesine göre hamurun hacmi 2 katına çıkacaktır. Sıcak bir yeriniz yoksa önceden fırını 10 dakika çalıştırıp kapatın. Hamur kabarana kadar fırında bekletin. Hamurun kıvamına gelip gelmediğini anlamak için hamuru parmağınızla bastırın oyuklar olduğu gibi kalıyorsa hamur olmuş demektir.
4-Hamurun içinde ki havayı almak için yumruğunuzla bastırın ve 1-2 dakika yoğurun.
5-Elinizle unlanmış mutfak tezgahında hamuru top haline getirin. Hamurun kurumaması için üzerini temiz nemli bir bezle örtün. Hamur topunu unlanmış tezgaha alın. Oklava merdane yardımıyla 5 mm kalınlığında 35x50cm ölçülerinde açın. 
6-Fırını 180 derecede ısıtın.
7-ÇÖREK İÇİ: Bir kasede toz tarçın, toz şeker ve eritilmiş tereyağını karıştırın. Tarçınlı karışımı açtığınız hamura bir kaşık yardımıyla yayın. Hamuru rulo yapın. Üçgen parçalar kesin. Pişirme kağıdı serdiğiniz, fırın tepsisine 5'er cm aralıklarla tarçınlı çörekleri koyun.
8-Tarçınlı çöreklerin üzerine nemli bir bez serin. 1 saat dinlendirin. Üzerlerini bir fırça yardımıyla az çırpılmış yumurta sarısını sürün. Önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar 15-20 dakika pişirin. Ilık servis yapmanızı öneririm.