Malzemeler

PANDİSPANYA
300 gr beyaz un veya
300 gr sade kek un
220 gr toz şeker
6 adet yumurta
50 gr tereyağ
2 çorba kaşığı kakao
1 çay kaşığı vanilya
KREMA
500 gr krema
50 gr pudra şekeri
1 çorba kaşığı krema sertleştirici
100 gr damla çikolata
50 gr süt
SÜSLEME
350 gr Ganaj bitter çikolata (Ganache bitter çikolata )

Tarifler

1- PANDİSPANYA: Fırını 180 derecede ısıtın. 20 cm genişliğinde pasta kalıbının içine pişirme kağıdı koyun.
2-Yumurtaları ve şekeri 5-10 dakika hacimleşinceye kadar çırpın. Eritilmiş tereyağını ilave edin. Elenmiş sade kek un, kakao ve vanilya koyun ve 2 dakika daha çırpın.
3-Karışımı pasta kalıbına koyun. 35-40 dakika pişirin. Tel ızgaranın üzerinde soğumaya bırakın. Pandispanyanızı bir gün önceden yapmanızı öneririm.
4-Pandispanyayı yatay olarak uzun ekmek bıçağı ile veya tel pasta kesiciyle 3 eşit parçaya kesin.
5-KREMA: Sütü fırça yardımıyla pandispanyaların üzerine sürün. Krema, pudra şekeri ve krema sertleştiriciyi katılaşıncaya kadar çırpın. Dilimlenmiş pandispanyaların arasına, eşit miktarda kremayı sürün. Üzerine damla çikolataları koyun. Kalan krema karışımını pastanın üzerine ve kenarlarına koyun. Kremayı pastanın üzerine koyarken, metal kaşık yardımıyla, gel git hareketleriyle doğal bir görüntü verin.
6- SÜSLEME: Ganaj bitter çikolatadan, yuvarlak metal kalıp yardımıyla küçük güller yapın. Pastanın etrafını ve ortasını güller ile süsleyin. Pastanın etrafını Ganaj çikolata parçacıkları ile süsleyin.
7-Ganaj çikolatayı evde de benmari usulü eritilmiş bitter çikolata ile yapabilirsiniz. Ben hazır almanızı tavsiye ediyorum. Size gerek maliyet, gerekse zaman açısından tasarruf sağlıyacaktır.