Malzemeler

PANDİSPANYA
300 gr beyaz un+2 çay kaşığı kabartma tozu veya
300 gr sade kek un
220 gr toz şeker
50 gr tereyağ
4 adet yumurta
2 çorba kaşığı kakao
1-2 çorba kaşığı süt
1 çay kaşığı vanilya
KREMA
400 gr krema
50 gr pudra şekeri
50 gr süt
SÜSLEME
450 gr vişne
350 gr ganaj çikolata

Tarifler

1-PANDİSPANYA: Frını 180 derecede ısıtın.20 cm genişliğinde pasta kalıbının içine pişirme kağıdı koyun ve yağlayın.
2-Yumurtaları ve şekeri hacimleşinceye kadar çırpın. Tereyağını ilave edin. Elenmiş sade kek un, vanilya ve kakaoyu koyun. 2 dakika daha çırpın.
3-Karışımı pasta kalıbına koyun. 35-40 dakika pişirin. Tel ızgara üzerinde soğumaya bırakın. Pandispanyalarınızı bir gün önceden yapmanızı öneririm.
4-Pandispanyayı yatay olarak uzun ekmek bıçağı ile veya tel pasta kesiciyle 2 eşit parçaya kesin.
5-KREMA: Sütü fırça yardımıyla pandispanyaların üzerine sürün. Krema ve pudra şekerini katılaşıncaya kadar çırpın. Dilimlenmiş pandispanyanın arasına kremayı sürün ve vişneleri koyun.
6-Kalan kremayı pastanın üzerine ve kenarlarına koyun. Vişneleri, pastanın üzerine düzgün bir şekilde yerleştirin. Pastanın kenarlarına kremayı çok sürmemeye özen gösterin.
7-SÜSLEME: Pastanın üzerine, yani vişnelerin üzerine,ganaj bitter çikolatadan, yuvarlak metal kalıp yardımıyla gül deseni vererek şekil verin. Bütün pastayı gül şeklinde süsleyin.
8-Ben pastanın tamamını gül deseni şeklinde süsledim. Arzu ederseniz sadece pastanın üstünü gül deseni şeklinde süsleyebilirsiniz. Pastanın kenarlarını krema ile doğal bir şekilde süsleyerek bırakabilirsiniz.
9-Ganaj çikolatayı evde de benmari usulü eritilmiş bitter çikolata ile yapabilirsiniz. Ben hazır almanızı tavsiye ediyorum.