Malzemeler

4 adet yumurta
1,5 su bardağı buğday unu
500 gr süt
1 tatlı kaşığı tereyağ
1/2 çay kaşığı tuz
1 adet limon kabuğu rendesi
KREP İÇİ
500 gr taze çilek
2-3 çorba kaşığı pudra şekeri
2 tatlı kaşığı limon suyu 
ÇİLEK SOS
500 gr taze çilek
2 çorba kaşığı pudra şekeri
1 tatlı kaşığı buğday nişastası
SÜSLEME
1 çorba kaşığı pudra şekeri
 

Tarifler

1-KREP: Yumurtaları mikserle 2 dakika çırpın. Elenmiş buğday unu ve tuzu koyun. Rendelenmiş limon kabuğu rendesi ilave edin. Eritilmiş tereyağını koyun. Sütü yavaş yavaş koyarak çırpın.
2-Krep tavasını veya küçük bir tavayı yağlayın. Küçük bir kepçe yardımıyla karışımı tavaya koyun. Kreplerin aynı boy olması için ölçü olarak kepçe kullanmanızı tavsiye ederim. Tavayı sağa sola sallayın. Ters yüz ederek pişirin. Tavayı sık sık yağlayın. ( Kreplerin yapışmaması için her seferinde aynı işlemi yapın.)
3-(Tereyağının yanmaması için de kızgın tavayı her seferinde ocaktan alın. Önce tereyağı sonra krep karışımını koyun. Tavayı sağa sola sallayın. Ocağın üzerine koyun.)
4-ÇİLEK SOS: Temizlenmiş, ayıklanmış, yıkanmış çileklerin üzerine pudra şekeri koyun ve rondoda püre haline getirin. Tel süzgeçten geçirin. Küçük bir tencereye tel süzgeçten geçirdiğiniz çilekleri koyun. Buğday nişastasını ilave edin. Çilekli sos biraz kıvam alınca ocağın altını kapatın. Soğumaya bırakın. Çilekli sosun buzdolabında en az 2-3 saat soğumasını tavsiye ederim.
4-KREP İÇİ: Yıkanmış ayıklanmış çilekleri ortadan ikiye kesin. Çileklerin üzerine pudra şekeri serpiştirin. Limon suyu koyun, karıştırın. Buzdolabına 1-2 saat dinlenmesi için koyun.
5-Her bir krepin içine çilek harcını koyun. Krepleri rulo şeklinde sarın. Hepsinin aynı boy olması ve düzgün görünmesini istediğim için; her bir krepin önce kenarlarını kestim, sonra da ortadan ikiye kestim. Siz istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Ben servis yapmadan önce kreplerin üzerlerine elenmiş pudra şekeri de serpiştirdim. 
6-En üstüne daha önceden yaptığınız çilek sosunu koyun, servis yapın.