Malzemeler

2,5 kilo ince dilimlenmiş kabak
4 su bardağı toz şeker
SÜSLEME
1 su bardağı iri dövülmüş ceviz

Tarifler

 
1-Ayıklanmış, yıkanmış ve dilimlenmiş kabakları geniş ve yayvan bir tencereye koyun. Gerekirse iki tencereye yerleştirin. Kabakları şekeri iyi emmesi için tek kat yerleştirmenizi öneririm.
2-Tencereye yerleştirdiğiniz kabakların üzerine bir çorba kaşığı yardımıyla toz şekeri serpin. Tencerenin kapağını kapatın. Oda sıcaklığında en az 3-4 saat kabakların kendi kendine su bırakması için dinlendirin.
3-Ocağın altını en kısık ayarda açın. Kabakların su bıraktığını göreceksiniz, hiç bir su ilavesi yapmadan tekrar her bir kabağın üzerine eşit miktarda toz şekeri koyun.
4-1,5 saat boyunca her 20 dakikada bir toz şekerini kabakların üzerine serpin. Arada çıkan köpükleri bir kaşık yardımıyla alın ve atın.
5-Tencerenin kapağını da çok az hava alacak şekilde açık bırakarak pişirin.
6-Kabakların suyunu çektiğini ve suyununda reçel kıvamına geldiğini göreceksiniz. Ocağın altını kapatın. Tencerenin kapağını açık bırakarak soğumasını bekleyin.
7-Kabak alırken koyu renk olmasına özen gösterin. Kabağın cinsi pişirirken çok önemlidir. Kabak çok az su bıraktıysa tabiki pişirirken 1 fincan su koymanızı öneririm.
8-Servis yaparken çok az şerbetinden de koyun, üzerine iri çekilmiş ceviz koyabilirsiniz.
9-Kabak tatlısını tüketmeden önce, bir gece buzdolabında dinlendirmenizi tavsiye ediyorum.